Ultrasonografi

Ultrasonografi (zararsız kurtarıcı)

Ultrasonografi , ses dalgalarının dokulara gönderilmesi sonrasında yansıyan dalgaların kullanılarak görüntü elde edilmesini sağlayan bir yöntemdir. Vücudun çeşitli organlarında pratik, yaygın ve başarılı olarak kullanılmaktadır. Meme de bu organların başında gelir.

Meme ultrasonografi, meme dokularının yoğunluğu nedeniyle yorumlanmasının zorlaştığı 35 yaşın altındaki kadınlarda kitleleri değerlendirildiği ilk basamak çalışmadır. İnceleme, hasta sırtüstü yatar pozisyonda iken yapılıyor. Meme cildine sürülen ses dalgasını ileten jel sonrasında meme üzerinde hareket ettirilen prob sayesinde görüntü oluşturuluyor ve bu görüntüler çekim sırasında incelenebiliyor. Ayrıca saptanan şüpheli bulgular istenilen açılarda değerlendirilerek kaydedilebiliyor.

Lezyonların şekilsel özellikleri yanında iç yapılarına ait önemli bilgiler de elde edilebiliyor. Özellikle kistik lezyonların ayırıcı tanısı yapılarak gereksiz biyopsiler engellenebilmektedir. Bir ultrasonografi tekniği olan renkli Doppler ile damarların görüntülemesi sağlanarak kötü huylu kitlelerin tanınmasına yardımcı olabiliyor. Yeni nesil cihazlarda ise elastografi tekniğiyle dokunun sertliğini tayin edilerek sertlik artışıne neden olan meme kanserinin tanınması kolaylaşabiliyor.

Ultrasonografi sırasında radyasyon maruziyetinin olmaması nedeniyle, hamile kadınlarda meme anormalliklerini incelemek için idealdir. Göğüs implantlarının kaçak veya rüptür açısından değerlendirilmesi, ultrasonun bir başka kullanımıdır. Enfeksiyonu veya apselerin oluşabileceği meme iltihabı, ultrason ile teşhis edilebilir ve izlenebilir.

Aşağıda meme ultrasonografi hakkındaki güncel bilgi ve yeniliklerin sunulduğu yazıları okuyabilirsiniz.

Ultrasonografi konu başlıkları

Aşağıdaki gönderilerde ultrasonografi hakkında sorularınıza cevaplar ve güncel bilgileri bulabilirsiniz.

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: