Meme Biyopsisi

Meme biyopsisi (kesin tanı)

Meme biyopsisi, memedeki şüpheli alan veya oluşumdan sıvı veya parça alınarak incelenmesine olanak sağlayan bir yöntemdir. Alınan bu parçalar ise mikroskop altında patolojik olarak incelenir ve hücrelerin kötü huylu olup olmadığına karar verilir. Tüm radyolojik yöntemlerle tanının konmasına yönelik başarılı adımlardan öte, kesin tanı koyabilecek tek yöntemdir.

Biyopsi olan hastaları karamsarlıktan kurtaracak sevindirici haber ise, biyopsi yapılan hastaların %80’inde kötü huylu hücre tespit edilmemesidir. Bunun nedeni, iyi huylu lezyonların da kötü huylu bulgular barındırarak teşhisi zorlaştırmasıdır.

Gene de, yapılacak kısa süreli biyopsi sayesinde, hastalar daha zor ve külfetli olan ameliyat seçeneğinden kurtulmaktadır. Çünkü radyolojik biyopsi olmadan ameliyat olan hastaların %60-85’inde memedeki iyi huylu lezyon çıkarılmaktadır. Eğer iğne biyopsisi sonucunda hastalığın iyi huylu olduğu anlaşılırsa, hasta anestezi gerektiren bir ameliyat ve hastaneye yatış gibi gereksiz işlemlerden ve stresten de kurtulmuş olur.

Üç çeşit meme biyopsi yöntemi vardır;

♦İnce iğne aspirasyon biyopsisi

♦Kesici iğne biyopsisi

♦Cerrahi biyopsi

Hekiminiz hangi biyopsi yönteminin hangi görüntüleme yöntemi eşliğinde yapılacağına karar verecektir. En kolay ve güvenli olanın seçilmesi önerilecektir.

(Meme biyopsilerinin radyoloji hekimleri için akademik olarak anlatıldığı Türk Radyoloji Seminerleri yazısına buradan ulaşabilirsiniz)

 

Meme biyopsisi hakkında güncel bilgiler

Aşağıdaki gönderilerde biyopsi hakkında sorularınıza cevaplar ve güncel bilgileri bulabilirsiniz.

 

error: Content is protected !!