Manyetik Rezonans

Manyetik Rezonans (sorun çözücü)

Meme manyetik rezonans görüntüleme (MRG), memedeki yapıların ayrıntılı görüntülerini üretmek için güçlü bir manyetik alan, radyo dalgaları ve bir bilgisayar sistemi kullanır. Öncelikle, mamografi veya ultrasona ek olarak meme görüntüleme sürecinde tamamlayıcı bir araç olarak kullanılır.

Meme kanseri için yüksek riskli kadınları taramak, tanıdan sonra kanser derecesini değerlendirmek veya mamografide görülen anormallikleri daha ileri değerlendirmek için kullanılabilir. Meme MRG, zararlı radyasyonu kullanmaz. Silikon göğüs implantlarının rüptüre olup olmadığını belirlemek için en iyi yöntemdir.

Meme kanseri görüntülemesinde duyarlılığı en yüksek yöntemdir. Meme kanserini %100'e ulaşan oranlarda gösterebilir. Ancak özgüllüğü nispeten daha düşüktür. Gereksiz ek tetkik ve biyopsilere neden olabilir. Deneyimli radyologlarca değerlendirilmelidir.

MRG, özellikle diğer görüntüleme çalışmaları (mamografi, ultrasonografi, vb.) Yeterli bilgi sağlamadığında, meme kanseri saptamada ve evrelemede değerli olduğunu kanıtlamıştır.

MR, genç kadınlarda sık görülen yoğun meme dokusunu başarıyla görüntüleyebildiği gibi mamografiye ek olarak, meme kanseri riski yüksek kadınların değerlendirilmesinde yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Aşağıdaki gönderilerde meme manyetik rezonans hakkındaki güncel bilgi ve yeniliklerin sunulduğu yazıları okuyabilirsiniz.

Meme Manyetik Rezonans güncel bilgiler

Aşağıdaki gönderilerde meme manyetik rezonans hakkında sorularınıza cevaplar ve güncel bilgileri bulabilirsiniz.

error: Content is protected !!